Aktualne sposoby na raka

Nowotwór prostaty da się zwalczyć lekiem na raka piersi, za to lek na czerniaka może okazać się skuteczny podczas zwalczania raka jelita grubego. Przy założeniu, że zbada się, jaka mutacja spowodowała raka u danej osoby. Gdyby krajowi medycy mogli badać tak skrupulatnie, jak lekarze z Ameryki, pacjenci uniknęliby wyniszczającego leczenia, choćby stosowanej w zasadzie na ślepo chemii. Sporej części z takich osób uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze niezbyt dawno temu dzieliliśmy nowotwory zależnie od narządów, jakie atakowały. Diagnozowano raka piersi, mózgu, jelita bądź prostaty Dzisiaj wiadomo, iż to nie tylko lokalizacja, ale w głównej mierze pojawianie się określonych mutacji genowych powoduje, iż dany medykament może okazać się skuteczny lub absolutnie nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge bada przekazane fragmenty guzów pacjentów z całej planety sprawdzając do tego wiele genów, jakie mogą mieć wkład w rozrastaniu się nowotworu. Dla każdego pacjenta szykuje indywidualny raport prezentujący zdobytą wiedzę na temat wykrytych zmian genomowych a także wskazówki, jakie sposoby leczenia i z jakiego powodu da się zastosować w konkretnym przypadku.

W ciele letniej mieszkanki USA Corey Wood raka płuc zdiagnozowano 14 dni po fakcie, jak zakończyła półmaraton. Kobieta pozostawała w dobrej kondycji oraz absolutnie nie widać było żadnych objawów rozwoju guza. Podczas wizyty u okulisty, na jaką udała się po prostu po receptę na soczewki oznajmiła lekarzowi, że ma świetlne błyski w oczach. Lekarz zlecił pełne badania, w czasie których znaleziono guzki w obrębie płuc, węzłach chłonnych a także przerzuty w kościach. Okazał się to rak płuca w poważnym czwartym stadium. Zdawało się, że jedynym rozwiązaniem leczenia będzie długa a także groźna dla zdrowia chemioterapia. Sam lekarz przesłał jednakże materiał z guza do analizy profilowania genomowego. Okazało się, iż raka spowodowała mutacja genów ROS1 oraz jest na nią odpowiednie lekarstwo. Było skuteczne. Obecnie płuca Corey Wood są pozbawione guzów. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji znajdujących się w próbce nowotworowej u leczonej osoby a także dobór odpowiedniej terapii do określonej sytuacji – to rewolucyjne podejście do walki z rakiem. Doktor Mike Pellini szef Foundation Medicine w Cambridge na terenie Massachusetts, która takie testy realizuje informuje, że dzięki nim pacjent dostaje odpowiedni środek w odpowiedniej dawce nakierowany na dany cel. Od chwili przekazania tkanki do przygotowania sprawozdania upływa około 14 dni. By wykonać test wymagana jest mała ilość materiału z rakiem. Może to zostać tkanka wzięta ostatnio do analizy histopatologicznej. Wynik badania ukazuje informację o najistotniejszych dla procesu leczenia zmianach genomowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach klinicznych wykonywanych z lekami, jakie są w stanie pomóc. Ta wiedza pozwala lekarzowi znaleźć najodpowiedniejsze leczenie.