Większy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o zaczęciu wysyłania roboczych danych do nawigacji wykorzystując nowe dwa satelity działające w ramach systemu Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika nawigacji GPS. Poszerza to pokrycie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 a także 10 zostały ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po wykonaniu długich, trudnych testów na orbicie, udało się potwierdzić ich pracowanie zgodne z założeniami. Szczególnie, za pomocą wysokiej na 20 m anteny znajdującej się w siedzibie ESA na obszarze Belgii, zrealizowano testy częstotliwości fal radiowych nadawanych z owych satelitów, by ocenić kształt sygnału jak również jego rozdzielczość.

Sprawdzono dodatkowo wydajność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były koordynowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również w mieście Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku testowano wydawanie komend i kontrolowanie orbiterów, za to w drugim nadzorowanie odbierania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami na parę dni szybciej aniżeli zakładał harmonogram. 29 stycznia b.r. orbitery rozpoczęły przesyłanie właściwych informacji do nawigacji. ESA wykonuje na chwilę obecną również badania dwóch nowych orbiterów systemu nawigacji (o numerze 11 oraz 12), jakie zostały wystrzelone 17 grudnia 2015 r. Natomiast orbitery o numerach 13 a także 14 odbyły jakiś czas temu analizy przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na terenie Holandii a później zostały umieszczone do magazynowania czekając na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec trwa produkcja dwunastu następnych orbiterów Galileo. Pełny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 satelity. Aktualnie nadawane dane do nawigacji są w formie „tymczasowej” – używa je przemysł satelitarny do zrobienia produktów a także usług, jakie przyszłości mają być udostępnione samym użytkownikom.